Stručna literatura

Prirucnik o sljedivosti

Priručnik je namijenjen tvrtkama koje proizvode i/ili koriste ambalažu za prehrambene proizvode i izvor je izuzetno korisnih informacija vezanih uz cjeloviti sustav sljedivosti ambalaže i proizvoda od izvora do ušća, odnosno do krajnjeg korisnika - potrošača.
Pitanja zaštite potrošača, točnije sigurnosti hrane, potakla su Europsku komisiju na donošenje niza direktiva i uredbi u tom smislu. Takav je zakonski okvir uveo obvezu sljedivosti, koja u slučaju rizika omogućuje identificiranje svih sudionika u proizvodnom lancu.
Prva su dva poglavlja priručnika posvećena sljedivosti prehrambenih proizvoda i hrane za životinje (Uredba (EC) br. 178/2002, koja je stupila na snagu 1. siječnja 2005.) i sljedivosti ambalaže koja dolazi u dodir s hranom (Uredba (EC) 1935/2004, koja je stupila na snagu 27. listopada 2006.). Uz ta dva obvezujuća propisa, koja se pojašnjavaju u priručniku, neke neobvezujuće norme razmatraju uvođenje bilježenja šireg raspona informacija od onog propisanog zakonskim minimumom.
Dobrovoljno prihvaćanje zahtjeva tih neobvezujućih normi tvrtkama omogućava još detaljnije praćenje proizvodnje čime, u slučaju certifikacije, svoje proizvode mogu komercijalno predstaviti na tržištu s dodanom vrijednošću.
U trećem i četvrtom poglavlju razmatraju se uvjeti, shematski prikazuju primjeri nekih procesa i sažeto navodi sadržaj Zbornika industrijskih smjernica o sljedivosti materijala i predmeta koji dolaze u dodir s hranom, s osvrtom na glavnu tipologiju materijala koji se pri tome koriste.
U poglavljima koja slijede pokazuju se osnovne metode kodiranja i načela tehnologija označavanja, koje koriste proizvođači hrane i korisnici ambalaže, skladišta i veleprodajni lanci.
Sedmo je poglavlje posvećeno tehnologiji radiofrekvencijske identifikacije (RFID) i različitim mogućnostima njene primjene, dok se u trinaestome poglavlju navode praktični primjeri. Naposljetku, u četrnaestom se poglavlju razmatraju dodatne prednosti sustava sljedivosti koji je uveden ne samo da se udovolji zakonskim zahtjevima, nego prije svega da se poveća sigurnost sustava koji čine prehrambeni proizvodi i njihova ambalaža. Drugim riječima, da se poveća zaštita potrošača.

Narudžbenica
Sadržaj priručnika